Mısır Unlu Hamsi Tava Tarifi

Mısır Unlu Hamsi Tava Tarifi

Mısır Unlu Hamsi Tava Tarifi

Mısır Unlu Hamsi Tava Tarifi Malzemeleri:

  • 1 kilogram hamsi
  • 1 su bardağı mısır unu
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • Tuz
Mısır Unlu Hamsi Tava Tarifi
Mısır Unlu Hamsi Tava Tarifi

Hazırlanışı:

Ülke olarak balık tüketiminde oldukça zayıfız. Ancak daha çok kış aylarında hamsi gibi balıkların daha çok olması ve fiyatların çok çok düşük olması halinde tüketebiliyoruz. Gelişmiş ülke standartlarının oldukça altında balık tüketiyoruz. Kış mevsimi gelmişken bolca ve taze taze bulabileceğimiz bir balık olan ve bu mevsimde apayrı bir güzellik olan hamsi evde pişerken kokusunu bir kenara bırakacak olursanız en güzel mısır unu ve tavada kızartma olarak güzel oluyor.

Önce hamsileri ayıklayalım ve daha sonra bol soğuk su ile güzelce yıkayıp suyunun süzülmesi için kenara alalım. Bir miktar mısır ununu geniş bir kabın içerisine yayarak boşaltalım. Suyu süzülen hamsileri mısır ununa koyalım ve güzelce her yerinin unlanmasını sağlayalım.

Tereyağından bir parça alalım ve tavayı yağlayalım. Daha sonra unlanan balıkları biraz silkeleyip tavaya güzelce dizelim. Resimdeki gibi dizdikten sonra çevirmek için bir tencere kapağını üzerine kapatıp ters düz edin. O şekilde şeklini bozmadan ve balıkları dağıtmadan güzelce pişirin. Bu işlem için özel tavalar da çıktı tabi artık. Onlardan kullanabilirsiniz. Çok rahat oluyor.

Kızaran balıkları sıcak sıcak servis yapıp tüketin. Aldığınız balığı bir kaç partide kızartmak iyi olacaktır. Tükettikçe yeni partiyi alıp servis yapabilirsiniz. Biraz zahmetli olur ama hamsi sıcak yenir.

Püf Noktası: Tereyağını tavaya koyduktan sonra eritin ve hemen ocaktan alın. Dikkat edin tereyağını yakmayacaksınız. Bu yüzden ocaktan alın ve balıkları öyle dizin. Hatta ilk parti piştikten sonra balıkları dizip tam ortasına tereyağını sonradan ekleyebilirsiniz.

Diğer Tarifler İçin: Balıklı Yemek TarifleriLeave a Reply

Your email address will not be published.

*
*
*